معرفی کویر مرنجاب، هرآنچه باید در مورد این کویر بدانید!

کویر مرنجاب و جذابیت ویژه آن
به این مطلب امتیاز دهید

گذشته از این­ که راه­ های دسترسی و همینطور نکات مهم برای سفر به کویر مرنجاب را بازگو کنم بهتر است با کویر مرنجاب و جاذبه­ های آن آشنا شوید. منطقه ای که سالیان سال است گردشگران آن را با نام کویر مرنجاب می شناسند در استان اصفهان و در شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع شده است و از جاذبه های گردشگری به حساب می آید..

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب­ های آزاد نزدیک به ۸۵۰ متر است. قسمتی که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و دارای پتانسیل های گردشگری همچون: کاروانسرا، دریاچه نمک، چاه دستکن (آبشخور)، تپه های شنی، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و… است.

 

دریاچه نمک آران و بیدگل

این دریاچه در اغلب روزهای سال خشک و پوشیده از رسوبات نمک است. در روزهایی که بارندگی اکثرا، زیادی را در این منطقه داشته باشیم، طول آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد ولی بعد از تابیدن خورشید به سرعت تبخیر می­ شود. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، رسوبات نمکی کرت­ بندی­ های زیبایی را به صورت چند ضلعی تشکیل می­ دهند که چشم­ انداز شگفت­ انگیزی را به وجود می ­آورد. عمق نمک این دریاچه هم میان ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

کاروانسرای کویر مرنجاب یا همان قلعه مرنجاب

این کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم واقع شده و کاروان­ هایی که از استان خراسان، اصفهان، ری و بالعکس در سفر بودند برای استراحت در آن توقف می کردند و از آب برکه آن سیراب می­ شدند. آب این برکه از دو چشمه تأمین می­ شود؛ یکی با آب شیرین و دیگری با آب شور. اما وجود چشمه­ ای با آب شیرین در کنار دریاچه نمک زمین­ شناسان را شگفت‌زده نموده است. حضور آب در این منطقه سبب شده که نیزاری در کنار کاروانسرا پدید بیاید.

 

کویر مرنجاب و تپه­ های شنی

افسون این تپه­ های شنی را تا وقتی که بر روی آن­ ها قدم بر نداشته­ اید، نمی توانید درک نمایید. تپه­ های شنی بلند و درختان تاقِ پایین این تپه­ ها جلوه زیبایی به این ناحیه بخشیده است. لذت تماشای طلوع خورشید از فراز رمل­ ها را نیز که قابل توصیف نیست. تپه­ های شنی که قسمت بیابانی را در کنار کویر مرنجاب تشکیل داده است، یک چشم­ انداز جذاب و تجربه­ ای بی نظیر را برای گردشگران مرنجاب به همراه دارد.

 

 

کویر مرنجاب
تور کویر مرنجاب

جزیره سرگردان در کویر مرنجاب

این جزیره که در بین دریاچه نمک خود قرار دارد، تپه­ ای است که مرتفع ترین نقطه آن حدود ۸۰۸ متر از سطح آب­ می باشد و از سنگ­ های تخریب پذیر آذرین درست شده‌ است. از نظر پیشینیان این جزیره دائماَ در حال حرکت بوده است و به همین منظور به آن جزیره سرگردان می­ گفتند.

ولی امروزی­ ها دریافته­ اند که محو شدن دو انتهای خط افق که منجر به نمایشی از سرگردانی این جزیره است، اصولا به دلیل گرمای شدید منطقه و در نتیجه خطای دید و شکست نور به حساب می آید. برای دیدن دریاچه نمک گردشگران زیادی به کویر مرنجاب می آیند.

 

پوشش گیاهی و جانوری

به دلیل وجود آب و غذای فراوان در کویر مرنجاب جمعیت جانوری متنوعی در این منطقه زندگی می­ کند. از جمله این در این تنوع زیستی می­ توان به انواع مارمولک­ های گوکو و آگاما، بزمجه، لاسرتا، انواع مار، عقرب سیاه و طلایی، روباه شنی، گربه شنی، گرگ، شغال، کفتار، عقاب، تیهو، هوبره و شاهین اشاره کرد.

پوشش گیاهی منطقه هم عمدتاَ پوشیده از گیاهان شورپسند، مانند: گز، تاق، ارته، قیچ، دم گاوی، اسکنبیل و… است. این گیاهان دارای ویژگی­ ها فیزیولوژیکی خاص گیاهان مناطق خشک و کویری بوده که سبب کاهش تعرق در گیاه و استفاده از حداکثر رطوبت موجود می­ شوند.

Related posts

۴ مقصد برای مسافرت در فصل تابستان

به این مطلب امتیاز دهید بهترین مقصدهای مسافرت تابستانی در ایران کجاست؟ از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری نمیتوان چشم پوشی کرد سراتاسر ایران شامل زیبایی هاست اما مسافرت در تابستان با آب و...

مشاهده مطلب
کوه لوچو زاهدان

کوه لوچو زاهدان با ارتفاع ۲۷۸۵

به این مطلب امتیاز دهید کوه لوچو زاهدان در استان سیستان و بلوچستان شهر زاهدان زاهِدانْ یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است. این شهر در منطقهٔ بلوچستان ایران قرار دارد....

مشاهده مطلب

نظر دهید

hotelme.ir
هتل می

سایت Hotel-me همه چیز را درباره سفر به مناطق دیدنی دنیا (راهنمای سفر، مکان یاب، خدمات مسافرتی، دانلود نقشه های توریستی و زیباترین هتل های جهان) در اختیارتان قرار می دهد.

ما را دنبال کنید