جاذبه های دیدنی شیراز | از حافظیه تا باغ ارم

جاذبه های دیدنی شیراز

شیراز شهر علم و ادب پر است از مکان ها و جا های دیدنی که که هر مسافر و گردشگری را مجذوب خود می کند. امروز در Hotelme به سراغ جاذبه های دیدنی شیراز رفته ایم تا تعدادی از آن ها را به شما معرفی کنیم.

جاذبه های دیدنی شیراز

جاذبه های دیدنی شیراز : حافظیه شیراز

حافظیه یا همان آرامگاه حضرت حافظ در شمال شهر زیبای شیراز و جنوب دروازه‌ی قرآن واقع شده است. این آرامگاه در یکی از قبرستان ‌های شیراز به اسم «خاک مصلی» واقع شده است. آرامگاه حافظ مکانی است رویایی که سالانه دوستداران حافظ از ان دیدن می کنند. حافظیه دارای مساحتی 20000 متر مربعی بوده و تالاری سبب تقسیم شدن صحن های موجود در آن از یکدیگر شده است. عمر این مقبره بسیار قدیمی بوده و مربوط به دوران زندیه می باشد. حافظیه دارای بیست ستون از جنس سنگ است که ارتفاع هر یک از این ستون های سنگی به پنج متر می رسد.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یکی دیگر جاذبه‌های تاریخی و ادبی شهر شعر است. مدفن این شاعر گران‌قدر در انتهای خیابان بوستان و در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد. در اطراف این آرامگاه، بزرگان دیگری هم، بنا بر وصیت خودشان دفن شده‌اند. این آرامگاه در ۲۰ آبان ماه ۱۳۵۳ به شماره‌ی ۱۰۱۰٫۳ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بود و او اواخر عمر خود را در آن گذراند.

دروازه قرآن

از جاذبه های دیدنی شیراز که صحبت می کنیم امکان ندارد اسم دروازه قرآن برایتان غریبه باشد. جاذبه ای که هر مسافری به شیراز سفر می کند دوست دارد از آن دیدن کند. این جاذبه دیدنی در شمال شرقی شهر زیبای شیراز و بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی بنا شده است. در اصل دروازه قرآن به عنوان خروجی شیراز به‌ سمت مرودشت ساخته شده است. دیدن کردن از دروازه قرآن سبب می شود شما از دیدن جاذبه های دیگر شیراز بی نصیب نمانید و جند جای دیگر را ببینید.

باغ نارنجستان قوام

مورد بعدی که در لیست به آن می رسیم باغ نارنجستان قوام است که اکثرا با نام باغ قوام از آن یاد می شود. قدمت باغ نارنجستان به دوران حکومت ناصرالدین شاه بر می گردد و به دستور به حکم علی محمد خان (قوام‌الملک دوم) ساخته شد. مساحت این باغ ۳۵۰۰ متر مربع است و زیربنای ساختمانش حدود ۹۴۰ متر مربع است. در ضلع جنوبی سردری قرار دارد که به هشتی باز می‌شود و از طریق دو راهروی قرینه، شما را به‌سمت حیاط هدایت می‌کند.

باغ ارم

باغ ارم شیراز یکی از باغ‌های قدیمی و بسیار زیبای شیراز است و همه ساله گردشگران برای بازدید از زیبایی‌های تاریخی و محیط سرسبز آن، عازم شیراز می‌شوند. دقیقا مشخص نیست این باغ چه زمانی و به دست چه کسی بنا شده است. با این حال در سفرنامه‌ها و کتاب‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری از باغ ارم یاد شده است. طبق اسناد تاریخی این باغ در دوران سلجوقی و آل اینجو وجود داشته است. کریم‌خان زند هم در دوران حکومتش دستور به مرمت و بازسازی باغ ارم داد. قشقایی‌ها در دوران قاجار به‌مدت ۷۵ سال صاحبان باغ ارم بودند و عمارتی در آن بنا کردند. پس از آن قجرها عمارتی دیگر در باغ احداث کردند که تا به امروز نیز پابرجاست.

باغ ارم

Related posts

مقاصد سفرهای زمستانی در ایران

مقاصد سفرهای زمستانی در ایران

بهترین مقاصد سفرهای زمستانی در ایران کجاست؟ مقاصد سفرهای زمستانی در ایران به انتخاب سایت Hotelme بهمن ماه یکی از بهترین ماه های فصل زمستان برای سفر است فصلی که بیشتر افراد شهر ها و...

مشاهده مطلب
بهترین ساحل های مازندران

بهترین ساحل های مازندران | توریستی

شمال پر است از جاذبه های دیدنی که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. یکی از زیبایی های شهر های شمالی ساحل دریای خزر است. امروز برخی از بهترین ساحل های مازندران...

مشاهده مطلب

Leave a Comment

hotelme.ir
هتل می

سایت Hotel-me همه چیز را درباره سفر به مناطق دیدنی دنیا (راهنمای سفر، مکان یاب، خدمات مسافرتی، دانلود نقشه های توریستی و زیباترین هتل های جهان) در اختیارتان قرار می دهد.

ما را دنبال کنید