تعریف اکوتوریسم یا بوم گردی در سال ۲۰۲۱

اکوتوریسم
به این مطلب امتیاز دهید

 

 

طبیعت گردی  یا اکوتوریسم 

 

اکوتوریسم نوعی از گردشگری در جوامع گوناگون است که گردشگران در آن به بخش ها بکر و دست نخورده و غیرمسکونی دنیا سفر می‌کنند تا با عوارض طبیعی , گونه های گیاهی و جانوری آشنا شوند و آنها را از نزدیک مشاهده کنند. اما انگیزه اکوتوریسم تنها دیدار این بخشها و موادتشکیل دهنده نیست ; بلکه رساندن نفع به جامعه ها محلی و مستقر آن حوزه‌ و محیط زیست و جنبه های حفظ و امداد به باروری بیشتر آن حیطه از هدف ها کلیدی این حرفه مرتبط  با  محیط  زیست میباشد .

 

اگر طبیعت برای شما حقیقتا دوست‌داشتنی است , در‌صورتی‌که به مرزو بوم خویش علاقه مندید و در صورتی که مردمان و ارزش‌های آن ها برایتان قابل احترام است , شما مدت‌هاست که با اندیشه اکوتوریسم زندگی میکنید .
اکوتوریسم از یک جهت پدیده‌ای اقتصادی , با رویش پر سرعت و پول در گردش شایان توجه در بازار گردشگری و صنعت توریسم دنیاست که منافع منتج از آن برای مردمی که شما دوستشان دارید , شغل و رفاه و برای حفظ و نگهداری طبیعت , بودجه و هدف فراهم میکند و از جهتی دیگر ابزاری برای توسعه پایدار است .

 

اکوتوریسم صرفا نمونه شناخته شده برای به کارگیری خردمندانه از بخشها حفاظت شده , منابع طبیعی و عرصه‌های طبیعت بکر و زیباست که اثرات منفی کمی بر آنان می گذارد و این منابع را برای نسل‌های بعد هم نگه می دارد .
پس برای توسعه پایدار سرزمینی که به آن علاقه می‌ورزید و نگران تخریب طبیعت آن میباشید , اکوتوریسم , صنعت قابل قبولی است .

از اواسط قرن بیستم شکل دیگری از گردشگری در دنیای غرب به وجود آمد. طرفداران این موج، سفرهای هدفمند و موضوعی را که در گذشته بوسیله افراد خاصی انجام می‌شد، جایگزین سفرهای صرفاً تفریحی خود کردند. این نوع سفر که با دستاوردهای شناختی همراه بود در مقایسه با انواع دیگر سفرها جاذبه‌های جدید و متفاوتی از قبل داشت.

 

لذت کشف ناشناخته‌های طبیعت و تمدن در دور و بر این عالم پررمز و راز تجربه‌ای قشنگ و پایدار بود که هدف زیادی برای کشف بیشتر زیبایی‎های جهان و سفرهای دیگر به سرزمین‌های دور ایجاد میکرد . بدین ترتیب سفرهای هدف‌دار با موضوعات متنوع تاریخی , فرهنگی , ماجراجویانه و طبیعی , سهم متعددی از بازار گردشگری را به خود اختصاص اعطا کرد . ولی در دو ده سال اخیر , فی مابین هواداران و دست‌اندرکاران این مدل تورها , عده‌ای سفر به محیط‌های طبیعی و بکر را با تأکید بر حفاظت و بهبود محیط زیست و تمدن جامعه میزبان مورد دقت قرار داده‌اند .

این جور سفر که اکوتوریسم نام گرفته , امیدهای متعددی را برای یاری به حفاظت از منابع طبیعی در سراسر جهان , به‌ویژه کشورهای در حال پیش رفت ( مثل کشور ایران ) به وجود آورده است .

 

اکوتوریسم

 

اکوتوریسم مرکب است از دو بخشی از Eco و Tourism , پیشوند Eco که برگرفته از ریشه‌ای یونانی است به معنی آمیزه‌ای از مفاهیم محیط‌زیست و زیستگاه است . این مفاهیم بیشتراز هر چیز طبیعت را تداعی می نمایند . در پارسی کلمه و واژه بوم ( منزل ) را معادلEco قرار داده‌اند . جزو دوم واژه و کلمه Tourism است که در پارسی برای آن معادل توریسم را برگزیده‌اند . به این ترتیب می‌توان چنین اظهار‌کرد که معنا توریسم طبیعت یا بوم‌گردشگری به معنا Ecotourism نزدیک است .

 

 

ویژگی‌های اکوتوریسم :

  • به حفاظت از تنوع زیستی  کمک کند.
  • باعث رفاه مردم بومی شود.
  • شامل برنامه‌های آموزشی باشد.
  • گردشگران و دست ‌اندر کاران گردشگری در آن عملکردی مسئولانه داشته باشند.
  • عمدتا توسط  گروه ‌های تجاری کوچک به گروه ‌های کوچک گردشگر ارائه شود.
  • کمترین مقدار ممکن از منابع تجدید ناپذیر را مصرف کند.
  • بر پایه مشارکت و ایجاد فرصت اقتصادی برای مردم محلی استوار باشد.

 

اکوتوریست

 

انواع مختلف طبیعت ‌گردی یا اکوتوریسم عبارتند از:

-گردش آبی وساحلی

-کوهنوردی

-غارنوردی

-بیابان‌گردی

-دامنه‌نوردی

-مردم‌شناسی

-طبیعت درمانی

– پرنده نگری

 

نقش جوامع محلی در اکوتوریسم

جامعه  محلی در روند توسعه مناسب اکوتوریسم دارای نقش بسیار حساسی در منطقه خود بوده و مشارکت مردم بومی امری حیاتی است. توسعه توریسم عام در جوامع عقب نگه داشته شده ممکن است اثرات منفی شناخته شده‌ای در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر جای گذارد.

محققین اعتقاد دارند که آگاه‌سازی، هماهنگی و جلب مشارکت جامعه میزبان، از ابتدای روند توسعه، می‌تواند از بروز بسیاری از این بیماری‌های اجتماعی جلوگیری کند، از این روست که اصول اکوتوریسم بر این امر پافشاری می‌کند. موفقیت پروژه‌های اکوتوریسم از دیدگاه توسعه پایدار در گرو آن است که دولت، بخش خصوصی و تشکل‌های غیر دولتی در جهت مشارکت جوامع محلی در روند توسعه به طور جدی همکاری کنند. به طور مثال توصیه می‌شود که جوامع بومی و سازمان‌های حفاظتی در کنار هم الگوهایی را برای بومیان و بازدید‌کنندگان تهیه کنند که هر دو بتوانند بنا بر شرایط موجود با احترامی متقابل و دو جانبه با هم برخورد نموده و از منابع موجود در منطقه به روش صحیح استفاده کنند.

 

منبع : ویکی پدیا

Related posts

قوانین هتل های ایران

قوانین هتل های ایران | بخش اول معرفی ۵مورد

به این مطلب امتیاز دهید رزرو هتل به صورت معمول یکی از نخستین کار هایی است که گردشگران پیش از هر سفری به فکر انجام آن می افتند؛ خیلی از گردشگران با قوانین هتل‌ها آشنایی...

مشاهده مطلب

نظر دهید

hotelme.ir
هتل می

سایت Hotel-me همه چیز را درباره سفر به مناطق دیدنی دنیا (راهنمای سفر، مکان یاب، خدمات مسافرتی، دانلود نقشه های توریستی و زیباترین هتل های جهان) در اختیارتان قرار می دهد.

ما را دنبال کنید